reklama:

Przelewy online

Płatności kartą płatniczą

SMS Premium

Portfele internetowe

Płatności gotówkoweO serwisie

Platnosci24.com to poradnik poświęcony płatnościom internetowym. W zwięzły i przystępny sposób opisujemy możliwości wdrożenia płatności na stronach WWW.

Portfele internetowe (elektroniczne)

Portfele elektroniczne (internetowe) to metoda płatności stworzona specjalnie na potrzeby Internetu. Idea portfeli internetowych zakłada stworzenie wirtualnego miejsca, z którego można dokonywać płatności w możliwie najprostszy i najszybszy sposób. Identyfikatorem użytkownika jest w tym wypadku adres e-mail, a obsługa swego konta jest możliwa wyłącznie przez internet. Portfele internetowe są globalne – za ich pośrednictwem można płacić osobom z całego świata w najróżniejszych walutach. Najbardziej znane portfele elektroniczne to PayPal i Moneybookers.

Charakterystyka płatności poprzez portfele internetowe

Szybkość - przelewanie pieniędzy pomiędzy użytkownikami portfela internetowego odbywa się w czasie rzeczywistym. Odbiorca otrzymuje pieniądze natychmiast po ich wysłaniu.

Opłaty - wysyłanie i odbieranie pieniędzy jest całkowicie darmowe. Portfele pobierają jednak dość wysokie opłaty za wypłatę środków (5-7zł) i przewalutowywanie (2-3%).

Bezpieczeństwo - bezpieczeństwo w portfelach internetowych jest sprawą dyskusyjną. Niektóre z nich nie podlegają bowiem prawu bankowemu, przez co zdarzają się przypadki tzw. "zamrażania" środków na koncie czy nawet całkowitego zablokowania konta, wraz ze znajdującymi się tam pieniędzmi. Wyjaśnianie sytuacji jest potem długie i często bezskuteczne.

Dostępność - portfele internetowe są dość powszechne na zachodzie. W Polsce są wykorzystywane przede wszystkim przez osoby, korzystające z zagranicznych portali aukcyjnych tj. eBay. Powodem niskiej popularności portfeli elektronicznych w naszym kraju jest to, że wiele sklepów internetowych w naszym kraju nie obsługuje tej formy płatności.

Ograniczenia - teoretycznie płatności z wykorzystaniem portfeli online nie mają żadnych ograniczeń. Za ich pomocą można wysyłać pieniądze wszędzie i w każdej walucie. Rozwój portfeli elektronicznych ogranicza jednak to, że jest to typowo internetowy kanał płatności (bez dostępu do sieci pieniądze w portfelu są bezużyteczne) oraz kontrowersyjne blokowanie kont użytkowników.

Jak to działa?

Aby móc zacząć korzystać z portfela internetowego trzeba wykonać dwie rzeczy. Pierwszą jest rejestracja w systemie czyli założenie swojego e-portfela, np. w Moneybookers albo PayPal. Drugi krok to zasilenie konta w portfelu. Można to zrobić poprzez przelew bankowy, kartę płatniczą, rzadziej poprzez SMS Premium albo czek. Gdy w naszym internetowym portfelu są już pieniądze, można zacząć go używać do wykonywania płatności w sieci.

Dokonywanie płatności za pomocą portfeli jest bardzo proste. Wszystko co musimy podać podczas przekazywania środków to email odbiorcy i kwotę jaką chcemy wysłać. W każdej chwili możemy wypłacić pieniądze ze swojego portfela na konto bankowe lub kartę.

Platnosci24.com © 2010-2017 Płatności i przelewy online, systemy płatności i portfele internetowe, płatności sms premium rate, direct billing | Polityka prywatności | Polityka cookies