reklama:

Przelewy online

Płatności kartą płatniczą

SMS Premium

Portfele internetowe

Płatności gotówkoweO serwisie

Platnosci24.com to poradnik poświęcony płatnościom internetowym. W zwięzły i przystępny sposób opisujemy możliwości wdrożenia płatności na stronach WWW.

Płatności gotówkowe w internecie

Czy w Internecie można płacić gotówką? Tak. I choć to nieprawdopodobne, to właśnie płatności gotówkowe są najczęściej wybieraną forma płatności za zakupy w Internecie! W ubiegłym roku aż 70% klientów sklepów internetowych deklarowało gotówkę jako preferowaną metodę płatności. Popularność ta bierze się głównie z braku zaufania do „nowych”, internetowych form płatności. Kanały płatności gotówkowych to m.in.:

  • Tradycyjny przelew bankowy – przelew w tradycyjnej placówce dowolnego banku.
  • Przekaz pocztowy – płatność w dowolnej placówce pocztowej poprzez blankiet pocztowy.
  • Moje Rachunki – płatność w jednym z ok. 7000 punktów handlowych w Polsce tj. sklepy Carrefour i Real czy stacje PKN Orlen. 
  • Zapłać w Żabce – płatności w sklepach „Żabka” na terenie całej Polski.
  • Kupony UKASH – międzynarodowa metoda płatności kuponami UKASH, kupionymi wcześniej za gotówkę np. na stacji benzynowej czy w kiosku (w sumie 120 tysięcy punktów w Europie). Polega na wpisaniu numeru kuponu w odpowiednie miejsce, w czasie dokonywania płatności. 

Charakterystyka internetowych płatności gotówkowych

Szybkość - płatności gotówkowe, z racji swej specyfiki, są najwolniejszym kanałem płatności. Odbiorca otrzymuje zapłatę dopiero po kilku dniach, a dodatkowo trzeba udać się wcześniej na pocztę czy do sklepu by dokonać płatności.

Opłaty - wysokość prowizji zależy od wybranego kanału płatności gotówkowych. Najdroższe opłaty pobiera poczta – od 5zł wzwyż, w zależności od kwoty przekazu. Płatności w sklepach, marketach czy na stacjach benzynowych to koszt rzędu 1-2zł. Darmowe jest natomiast korzystanie z kuponów UKASH.

Bezpieczeństwo - ponieważ płacąc gotówką fizycznie dokonujemy płatności, jest to w pełni bezpieczna metoda zapłaty. Gwarantuje to placówka, w której dokonujemy płatności, a więc bank, poczta czy sklep.

Dostępność - płatności gotówkowe nadal pozostają najbardziej rozpowszechnioną metodą płatności, nawet w przypadku transakcji internetowych. Są one dostępne dla każdego, bowiem w Polsce jest kilkadziesiąt  tysięcy punktów, w których można dokonać wpłaty (banki, urzędy pocztowe, sklepy,  supermarkety, stacje benzynowe i inne).

Ograniczenia - płatności gotówkowe sprawdzają się przy krajowych transakcjach o wartości przynajmniej kilkudziesięciu złotych. Nie mają zastosowania w mikropłatnościach oraz w przelewach zagranicznych. Jest to forma płatności „z poprzedniej epoki”. Mała wygoda i długi czas przekazywania pieniędzy sprawia, że w płatności gotówką w sieci będą tracić na popularności. 

Jak to działa?

Płatności gotówkowe to forma płatności dla tych, którzy nie posiadają konta w banku ani karty płatniczej, a chcą zapłacić za zakupy w Internecie. W takim wypadku muszą oni wybrać jeden z opisanych wyżej kanałów płatności gotówkowych jako metodę zapłaty, a następnie wydrukować blankiet/rachunek zapłaty i udać się do odpowiedniego punktu, obsługującego dany kanał płatności i tam opłacić zakupione towary.

Na innej zasadzie działają kupony UKASH. W tym wypadku płatnik musi najpierw zakupić kupony UKASH o wybranej wartości, a potem użyć ich w sklepie poprzez wpisanie 19-cyfrowego numeru kuponu w odpowiednie miejsce.

Platnosci24.com © 2010-2017 Płatności i przelewy online, systemy płatności i portfele internetowe, płatności sms premium rate, direct billing | Polityka prywatności | Polityka cookies